Syn.: Centaurea coriacea Waldst. et Kit. ex Willd., Centaurea menteyerica Chaix, Colymbada scabiosa (L.) Holub, Cyanus scabiosa (L.) Moench
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh rozšířený od Britských ostrovů přes Francii, Německo, sever Itálie, střední a východní Evropu, střední Skandinávii, sever Balkánu, jižní část Ruska k Bajkalu. Druhotně se také vyskytuje v Severní Americe. U nás se vyskytuje téměř na celém území od nížin po vrchoviny.
Ekologie: Tento druh chrpy roste na loukách, mezích, v lesních lemech, na křovinatých stráních a v příkopech. Upřednostňuje světlá a sušší stanoviště a neutrální až zásadité půdy. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá, 30–150 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části větvená, hranatá, olysalá až řídce chlupatá. Listy střídavé, peřenosečné, přízemní a dolní lodyžní listy dlouze řapíkaté, střední a horní krátce řapíkaté až přisedlé, 4–15 cm dlouhé, lysé až roztroušeně drsně chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na koncích větví, skládají se z trubkovitých květů, jazykovité květy chybí. Průměr úboru je přibližně 4 cm. Jednotlivé květy pěticípé, purpurově červené. Plodem je nažka.
Fotografováno dne 23. 6. 2005 (Česko, Praha, Radotínské údolí).